W momencie kiedy dochodzi do zalania laptopa i ciecz dostaje się do elektroniki dochodzi do szeregu uszkodzeń na płycie głównej laptopa.
Do najpoważniejszych należą: powstawanie korozji i utlenianie się połączeń elementów oraz do przepięć – czyli przepływu wyższego napięcia w obwodach przeznaczonych do pracy z innymi sygnałami.
Najważniejsze w przypadku zalania co może zrobić użytkownik to podjąć szybkie działania:
- Odłączyć zasilanie – wyjąć baterię, odłączyć zasilacz. Jak nie będzie przepływał prąd nie będzie dochodziło do elektrolizy.
- Odwiedzić dobry serwis laptopów lub zamówić wizytę. Laptop musi zostać rozebrany i dokładnie wyczyszczony. Jeśli wysuszymy laptopa i tak pozostaną osady, co będzie powodowało powolną korozję, aż dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń.
Zalanie laptopa to jedna z najczęściej występujących awarii wynikających z winy użytkownika. Często laptopy są używane w sąsiedztwie szklanek, butelek czy w trakcie zabawy. Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Niestety, jest to też sytuacja, która może okazać się kosztowna jeśli nie zadziałamy w odpowiedni sposób.
Po zalaniu do największych uszkodzeń dochodzi na płycie głównej. Rozlana ciecz przewodzi prąd a ponieważ płyta główna jest zbudowana z różnych metali, głównie miedź, cyna, srebro i śladowe ilości złota dochodzi w takiej sytuacji do elektrolizy. Inne materiały chemiczne przyspieszają proces korozji. Czyszczenie laptopa po zalaniu, a przede wszystkim płyty głównej jest więc koniecznością jeśli chcemy się nadal cieszyć naszym laptopem.
W początkowym etapie naprawa laptopa po zalaniu sprowadzi się w większości przypadków do dokładnego wyczyszczenia wszystkich śladów cieczy. Z upływem czasu i rozwojem korozji koszty naprawy będą rosły wraz z ilością pracy. W skrajnych przypadkach laptopa nie uda się uratować.
W przypadku zalania zapraszamy do kontaktu. Pomożemy.